Najczęstsze problemy z kolanami

0
42
Rate this post

Najczęstsze problemy z kolanami

Stawy kolanowe są duże i może w nich zachodzić mnóstwo patologicznych procesów (np. urazy, zapalenia i inne zwyrodnienia). Staw kolanowy jest bardzo podatny na urazy, wciąż jest obciążany, więc często pojawiają się dolegliwości. Szczególnie duże problemy z kolanami mają sportowcy, jacy często cierpią na uraz skręcenia stawu, ale poważne urazy mogą dotyczyć również zwykłych śmiertelników. Jeśli bóle kolan występują u dzieci poniżej 10 roku życia, rodzice koniecznie powinni się tym zainteresować i pójść z dzieckiem do lekarza. Jeśli odczuwamy ból w kolanie, to nasz niepokój powinny wzbudzić szczególnie: trzaskanie w kolanie, „uciekanie” kolana do przodu albo na boki, zaczerwienienie skóry w okolicach stawu, zaniki mięśni, ograniczenie ruchu stawu oraz obrzęk kolana.
Czym są skręcenia?

Skręcenia stawów są to uszkodzenia więzadeł stawowych, wywołane ich zerwaniem albo za dużym naciągnięciem. Skręcenie zazwyczaj dotyczy palców, stawu skokowego i kolanowego. Funkcja stawu zostaje znacznie ograniczona, dochodzi do jego obrzęku, bezpośrednio (lub kilka godzin po urazie) pojawiają się siniaki oraz zaczerwienienie okolic stawu. Głównym powodem, dla którego chorujemy na skręcenia stawów są: znaczna nadwaga, intensywne ćwiczenia fizyczne, uprawianie niebezpiecznych sportów, wypadki, noszenie obuwia na wysokich obcasach.
Co to jest stłuczenie?

Stłuczenie to uraz ściśle powiązany z tkanką miękką gdzie, dochodzi do uszkodzenia tkanki podskórnej lub mięśni oraz do wylewu krwi do tkanek. Stłuczenie jest skutkiem upadku albo nagłego uderzenia. Jeśli dojdzie do stłuczenia to charakterystycznymi objawami są obrzęk, sinienie i oczywiście ból. Może także pojawić się krwiak. Najczęściej dochodzi do stłuczenia rąk i kolan. Na stłuczenia narażone są opuszki palców. Wyjątkowo dotkliwe są stłuczenia najmniejszego palca dłoni i kciuka, a także krwiaki podpaznokciowe. Jak przeprowadzić stłuczenie leczenie? Stłuczony fragment ciała powinno się unieruchomić, trzeba robić zimne okłady, które złagodzą ból.