Złe wieści z rynku farmaceutycznego

0
176
5/5 - (1 vote)

Regularne dane dotyczące sytuacji na rynku farmaceutycznym publikuje firma PharmaExpert. Z początkiem 2012 roku weszły w życie zmiany prawne, które wprowadziły niepokój, chaos i znaczne spadki obrotów. Wartość sprzedaży na rynku aptecznym wyniosła w styczniu 1,93 miliarda złotych. W porównaniu do stycznia ubiegłego roku stanowiło to spadek o 16,7 procent. Sprzedaż leków refundowanych spadła o 36,6 procent. Obrót statystycznej polskiej apteki w styczniu 2012 roku wyniósł 141 tysięcy zł w cenach detalicznych brutto, co stanowi spadek o 18,5 procent w stosunku do pierwszego miesiąca roku 2011.

Luty przyniósł pewną poprawę względem stycznia, lecz w porównaniu rok do roku nadal są spadki. Wartość rynku farmaceutycznego w Polsce w lutym 2012 roku wynosiła w cenach detalicznych 2,12 miliarda złotych. Oznaczało to spadek w stosunku do lutego poprzedniego roku o 4,5 procent. Nastąpiło jednak odbicie po katastrofalnym styczniu, bowiem obroty w lutym oznaczały wzrost o 9,9 procent . Obrót statystycznej apteki wyniósł w drugim miesiącu 2012 roku 155 tysięcy złotych.

Spadki dotknęły wszystkich segmentów rynku farmaceutycznego. Podstawowym czynnikiem wpływającym na załamanie sprzedaży były zmiany wynikające z wprowadzenia Ustawy Refundacyjnej. Zapowiedzi rynkowego zamieszania spowodowały wzmożone zakupy w listopadzie i grudniu biegłego roku i przełożyło się to na złe wyniki sprzedażowe w początkach bieżącego roku. Zmiany prawne odbiją się również na rynku farmaceutycznym w sieci. Żadna apteka internetowa nie wie, jak w praktyce będzie wyglądało egzekwowanie sprzecznych przepisów dotyczących funkcjonowania farmacji w sieci i ograniczeń reklamowych, jakie dotyczą aptek.

Eksperci szacują, że rok 2012 zamknie się spadkiem wartości sprzedaży o 7-9 procent i da około 25,9 miliarda złotych. Trudno oszacować, jaki będzie rozwój sytuacji na rynku internetowym. Każda internetowa apteka musi na bieżąco kalkulować ryzyko funkcjonowania w sprzecznych przepisach. Na tym rynku nie odbija się zamieszanie związane z refundacją leków. Nawet uznane firmy, takie jak apteka internetowa i-apteka.pl, które wbrew przeciwnościom zdecydowały się na kontynuację sprzedaży leków na receptę, nie prowadzą sprzedaży leków refundowanych.